top of page

ARTROSKOPİK EL BİLEĞİ VE DİRSEK CERRAHİSİ

 

ARTROSKOPİK EL BİLEĞİ CERRAHİSİ

 

El bileği ağrıları ve hareket kısıtlılıkları; eklem içi patolojiler, sinir sıkışmaları, ön kol ve bilekteki doğumsal anomaliler, doğumsal felç ve tümörler, dolaşım bozukluğu sebebiyle gelişen fonksiyon bozuklukları, doğru tedavi edilmeyen kırık ve çıkıklar, travmalar, spor yaralanmaları gibi birçok sebeple görülebilir. Fizik tedaviye başlamadan veya cerrahi müdahalede bulunmadan önce fiziki muayene sonuçlarının ve radyolojik tetkiklerin alanında uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi son derece önemlidir.

El bileğindeki fonksiyon bozukluğunun sebebinin doğru belirlenmesi cerrahi kararını ve tedavi sürecini çok yakından etkiler. Artroskopik (kapalı) yöntemler ile birçok el ve el bileği rahatsızlığı başarıyla tedavi edilebildiği gibi artroskopi yalnızca hastalığın doğru tanılanması için de kullanılabilir. Çok ince kameralarla eklem içinin, kıkırdakların ve kemikler arasındaki bağların görüntülenmesi uzun süredir devam eden inatçı ve ağrılı el bileği şikayetlerinin sona erdirilmesinde başarı oranını arttırır. Minimum düzeyde yumuşak doku hasarının hedeflendiği kapalı yöntem ameliyatlarda hastaların taburculuk ve iyileşme süreçlerinde hızlanma hedeflenir. Beraberinde açık ameliyatlarda bulunan hastane enfeksiyonu riski de görece azaltılmış olur.

ARTROSKOPİK DİRSEK CERRAHİSİ

Dirsek çevresi kırıkları, dirsek eklemi çevresi bağ yaralanmaları ve kapsül yırtılmaları ya da sinir sıkışmaları gibi sebeplerle oluşan rahatsızlıkların kapalı yöntemle ameliyat edilerek şikayetlerin azaltılması/sona erdirilmesi sağlanmaya çalışılır.
 

bottom of page