top of page
 
ARTROSKOPİK OMUZ CERRAHİSİ

Hareket kısıtlılıkları, ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmeyen ağrılar, eklemlerin hareketi sırasında ses duyulması ve kolların güçsüzleşmesi gibi semptomlar omuzlarda sıkışma, çıkıklar, kapsül esnemeleri, rotator manşet yırtıkları sebebiyle görülebilir.

 

Omuz Sıkışması

Omuzlarda sıkışma, kireçlenme ya da yırtıkların sebep olduğu ağrılarla belirti verebilse de sıklıkla kolunu baş hizasının üzerinde kullanarak spor yapan kişilerde görülür. Kaslarla kemikler arasındaki bağ dokunun üzerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerin (bursa) şişmesi ile ilk zamanlarda hafif seyreden ağrı gittikçe şiddetlenebilir. Sıkışmaya bağlı tendinit ve bursit de eşlik eden şikayetler arasında bulunur.

 

Kapsül Esnemesi

Kapsül esnemeleri, sıklıkla omuzlarda tekrarlayan çıkıklar sebebiyle görülür. Zorlayıcı ve ters hareketler ya da eklemlerde doğumsal olarak gevşeme ve aşırı esneklik mevcut olduğunda da kapsül esnemeleri görülebilir. Eklemi tutmakta zorlanan kapsüle yapılan artroskopik müdahale ile kapsülde istenen gerginlik sağlanır ve omuz eklemine fonksiyonu yeniden kazandırılır.

 

Rotator Manşet Yırtıkları

Rotator Manşet (döndürücü kılıf) kasları omuzların üst, ön ve arka kısmında yer alır ve omuzların hareketini başlatır. Ağırlık kaldırma, zorlanma gibi sebeplerle gelişen zedelenmeler için ameliyat dışı konservatif tedavi yöntemleri (enjeksiyon, fizik tedavi, ilaç…) mevcuttur; fakat rotator manşet kaslarının kısmi olarak yırtılması ya da kopması durumunda mutlaka cerrahi yöntem uygun görülür. Hastanın yaşı ve sekonder hastalıkları tedavinin şekli ve seyri konusunda belirleyici olsa da rotator manşet yırtıklarının tedavisinde artroskopik cerrahi başarılı bir yöntemdir.Açık omuz ameliyatları ile karşılaştırıldığında kapalı (artroskopik) omuz ameliyatları hem hastane enfeksiyonları açısından hem de daha az ağrılı bir tedavi süreci açısından avantajlıdır. Beraberinde yara iyileşmesi ve hastaneden taburculuk süresi gibi hastaların konforunu arttıran etkenler de artroskopik cerrahinin tercih edilme sıklığını arttırır.

bottom of page